Realizowane projekty

 

 

Lp. Nazwa Projektu Opis Projektu                   Darczyńca

Kierownik
Projektu

Status             

 1.
Zakup urządzeń do stworzenia linii technologicznej analizy genotypu szczepów bakteryjnych metodą elektroforezy pulsacyjnej

W skład linii będą wchodziły:

  • urządzenia do genotypowania,
  • zestaw do dokumentacji żeli
  • biospektrofotometr.

Applied Maths NV

Dr Grzegorz Madajczak, Zakład Bakteriologii, NIZP-PZH Zrealizowany
 2. Zmienność genetyczna toksynotwórczych i
nietoksynotwórczych szczepów Corynebacterium diphtheriae izolowanych z zakażeń u ludzi w różnych rejonach świata
Celem badań jest identyfikacja genów odpowiedzialnych za zwiększoną chorobotwórczość niektórych szczepów C. diphtheriae co z kolei pozwoli na poznanie mechanizmów rozwoju wywoływanych przez niezakażeń inwazyjnych. Zidentyfikowane markery zjadliwości pozwolą na szybkie wykrywanie szczepów o zdolnościach inwazyjnych i tym samym zapobieganie rozwojowi poważnej, zagrażającej życiu choroby. W przyszłości wiedya o tych genach  może posłużyć do stworzenia nowej szczepionki, która będzie chroniła przed zakażeniami szczepami C. diphtheriae o zwiększonych zdolnościach chorobotwórczych.

BNP Paribas

Dr Aleksandra Zasada, Zakład Bakteriologii, NIZP-PZH W trakcie realizacji
 3. Wykład pt. "Zakażenia pałeczkami Listeria monocytogenes, jako problem zdrowia publicznego" W ramach działań bezpośrednio związanych z upowszechnianiem wyników badań naukowych, Fundacja "HIGIEJA" sfinansowała koszty uczestnictwa pracownika naukowego NIZP-PZH w spotkaniu Małopolskiego Oddziału Polskiego Toważystwa Mikrobiologów, które odbyło się w dniu 25 kwietnia 2013 r. Podczas spotkania został zaprezentowany wykład pt. "Zakażenia pałeczkami Listeria monocytogenes, jako problem zdrowia publicznego", mający na celu popularyzację wiedzy na temat zakażeń wywołanych pałeczkami Listeria monocytogenes, diagnostyki jelitowych zakeżeń tym drobnoustrojem.

sfinansowano ze środków Fundacji "HIGIEJA"

Dr Grzegorz Madajczak, Zakład Bakteriologii, NIZP-PZH Zrealizowany
 4. Kurs nt.: „Etiologia, obraz kliniczny i diagnostyka zakażeń przewodu pokarmowego i zatruć pokarmowych”  W dniach 22.05-24.05.2013 r. odbył się kurs nt.: „Etiologia, obraz kliniczny i diagnostyka zakażeń przewodu pokarmowego i zatruć pokarmowych”. W ramach szkolenia kursanci zostali zapoznani z nową procedurą postępowania, umożliwiającą znaczne rozszerzenie badania kału w kierunku werotoksycznych pałeczek E.coli. W tym celu niezbędne było m. in.:
zastosowanie specjalnej pożywki (Chromagar STEC), służącej do wybiórczej izolacji szczepów podejrzanych o przynależność do kategorii VTEC, zastosowanie specjalnego testu lateksowego, umożliwiającego serologiczną identyfikację powyższych szczepów.
NIZP-PZH zwrócił się do Fundacji "HIGIEJA" z prośbą o zorganizowanie wsparcia w formie darowizny rzeczowej w postaci płytek chromogennych CHROMAGER STEC oraz zestawów testu LATEKS VTEC. Fundacja "HIGIEJA" jako współorganizator kursu, pozyskała darowiznę rzeczową z przeznaczeniem na cele dydaktyczne.

GrasoBiotech

P.W. Biomex Sp. z. o.o.

Dr Jolanta Szych, Zakład Bakteriologii, NIZP-PZH  Zrealizowany
5. Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europejskiej Grupy Ekspertów EU-Pertgenomics/EU-Pertstrain 6-7 czerwca 2013 Warszawa W dniach 6-7 czerwca 2013 r., w Pałacu Prymasowskim przy ul. Senatorskiej 13/15 w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europejskiej Grupy Ekspertów Eupertgenomics/Eupertstrain, której towarzyszyła konferencja krajowa pn. „KRZTUSIEC - WCIĄŻ AKTUALNY PROBLEM ZDROWIA PUBLICZNEGO”. Organizatorami przedsięwzięcia była Fundacja „HIGIEJA” wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny w Warszawie. 

Europejska grupa badawcza Eupertgenomics/Eupertstrain skupia ekspertów zajmujących się tematyką zakażeń wywoływanych przez bakterie z rodzaju Bordetella oraz zachorowaniami na krztusiec i jego etiologią.

Konferencja grupy Eupertgenomics/Eupertstrain ma na celu umożliwienie zapoznania się z wynikami badań prowadzonych przez ośrodki naukowe w Europie w zakresie optymalizacji strategii zapobiegania zachorowaniom na krztusiec. Wzrost zachorowań na krztusiec odnotowywany w Polsce, podobnie jak w innych krajach o wysokim poziomie zaszczepienia populacji, wymaga w każdym z krajów podjęcia ukierunkowanego przeciwdziałania. Udział w konferencji umożliwił jej uczestnikom na zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami prac naukowo-badawczych oraz prowadzonych i planowanych strategii na potrzeby zoptymalizowania nadzoru nad zachorowaniami na krztusiec w Europie.

IBSS Biomed

ASSECO Poland

Muszynianka

Dr hab. Anna Lutyńska, prof. nadzw. NIZP-PZH Zrealizowany
6.  Konferencja Krajowa pn. „KRZTUSIEC - WCIĄŻ AKTUALNY PROBLEM ZDROWIA PUBLICZNEGO”

W dniu 6 czerwca 2013 r., w Pałacu Prymasowskim przy ul. Senatorskiej 13/15 w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europejskiej Grupy Ekspertów Eupertgenomics/Eupertstrain, której towarzyszyła konferencja krajowa pn. „KRZTUSIEC - WCIĄŻ AKTUALNY PROBLEM ZDROWIA PUBLICZNEGO”. Organizatorami przedsięwzięcia była Fundacja „HIGIEJA” wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny w Warszawie.

Konferencja Krajowa „Krztusiec – wciąż aktualny problem zdrowia publicznego” miała na celu przekazanie opinii publicznej aktualnej wiedzy o problemie narastania zachorowań na krztusiec oraz podjęcie szerszej dyskusji z udziałem ekspertów, o możliwościach opracowania strategii skutecznego przeciwdziałania temu problemowi. Zoptymalizowanie strategii zapobiegania zachorowaniom na krztusiec wiąże się z potrzebą:  

• oceny skali krążenia szczepów pałeczki krztuśca we wszystkich grupach wiekowych populacji ogólnej, • oceny tempa spadku odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu przeciw krztuścowi, • określenia częstotliwości podawania dawek przypominających, • wyborem optymalnych strategii szczepień w zdefiniowanych grupach ryzyka, • optymalizacji diagnostyki oraz nadzoru epidemiologicznego, • oceny częstości krążenia innych gatunków z rodzaju Bordetella zdolnych do wywoływania objawów krztuśca, • wyjaśnienia roli zmienności genetycznej krążących szczepów B. pertussis.

Tematyka Konferencji skierowana była do przedstawicieli instytucji decydujących o kształcie Programu Szczepień Ochronnych, rejestracji oraz kontroli szczepionek, wytwórców szczepionek, wakcynologów, lekarzy, mikrobiologów i epidemiologów.

 

sfinansowano ze środków Fundacji "HIGIEJA"

 

Dr hab. Anna Lutyńska, prof. nadzw. NIZP-PZH  Zrealizowany
7. Wspieranie rozwoju zawodowego osób uczestniczących w realizacji badań naukowych, poprzez współfinansowanie kosztów szkoleń lub kursów specjalistycznych służących podniesieniu kwalifikacji zawodowych

Projekt związany byl z uzyskaniem wsparcia na pokrycie kosztów uczestnictwa pracownika naukowego NIZP-PZH w cyklu szkoleń odbywanych w ramach specjalizacji z mikrobiologii.

sfinansowano ze środków Fundacji "HIGIEJA"

Dr Grzegorz Madajczak, Zakład Bakteriologii, NIZP-PZH Zrealizowany

Odwiedzający

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Fundacja "HIGIEJA". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2012. Fundacja "HIGIEJA" higieja@higieja.org
Joomla template by TG
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!