Projekty oczekujące wsparcia

 

 

Lp.  Nazwa Projektu Opis Projektu
Kierownik
Projektu
 1. Ogólnopolska kampania społeczna promocji szczepień ochronnych wśród dzieci.

Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat szczepień ochronnych i wykształcenie odpowiednich postaw i zachowań zdrowotnych.

W dobie szerzącej się fali ruchów antyszczepionkowych każda próba podnoszenia świadomości społecznej i aktywności promującej szczepienia profilaktyczne wśród najmłodszych jest bardzo pożądana. Forma nacisku niejednokrotnie przynosi odwrotny skutek od zamierzonego, ponieważ budzi naturalny odruch buntu i niechęci, dlatego tak ważny jest sposób przekazywania informacji na temat szczepień.

Akcja polega m. in. na wydaniu ilustrowanej, kolorowej książeczki, atrakcyjnej dla najmłodszych, zawierającej tematyczne wierszyki - rymowane historyjki z puentą – morałem. Każda historyjka-wierszyk ma swoich bohaterów i traktuje o innej chorobie. Rymowanki adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym, ale przede wszystkim do ich rodziców, których „lektura” powinna skłonić do bliższego zapoznania się z potencjalnymi chorobami zagrażającymi zdrowiu ich dzieci i uzmysłowi sensowność szczepień. Założeniem tej niekonwencjonalnej formy propagowania wiedzy jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców wykorzystując m. in. tradycyjne madia masowe oraz poprzez bezpłatne dystrybuowanie książeczki w szczególności w poradniach pediatrycznych, szkołach rodzenia, przedszkolach, itp.

Mgr Urszula Czajka
2. Społeczny projekt monitorowania komarów na terenie Polski ze szczególnym uwzględnieniem komara tygrysiego – Aedes albopictus – „Polowanie na tygrysy”

Celem projektu jest poznanie aktualnego stanu  fauny komarów w Polsce ze szczególnym naciskiem na monitorowanie gatunków, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi jako przenosiciele chorób. Projekt wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji dla Województwa Mazowieckiego 2013 – 2020 w części dotyczącej wysokiej jakości życia – otwarty dostęp do wiedzy, technologie informacyjno-komunikacyjne, usługi B+R.
Beneficjenci: społeczeństwo polskie
Opis projektu: Stworzona zostanie strona internetowa, na której zostanie umieszczone :  opis projektu, cele, instrukcje dla osób, które będą odławiać i przesyłać komary, oraz mapy z wynikami dostępne dla wszystkich obywateli.
Komary będą zbierane przez chętnych  obywateli biorących udział dobrowolnie w projekcie, wg opracowanej i udostępnionej przez nas metodyki i przesyłane do Samodzielnej Pracowni Entomologii Medycznej i Zwalczania Szkodników NIZP-PZH. Następnie będą oznaczane do gatunku.
Wyniki: wynikiem projektu będzie podniesienie bezpieczeństwa zdrowotnego ludności, stworzenie systemu monitoringu niebezpiecznych gatunków komarów , co da podstawy do opracowania skutecznej polityki ich zwalczania i ochrony przed nimi w sytuacji zagrożenia nowopojawiającymi się chorobami.

Szacowny koszt realizacji projektu: 180 512,00 zł

Dr Aleksandra Gliniewicz-Łabędź, NIZP-PZH

 

 

Odwiedzający

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Fundacja "HIGIEJA". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2012. Fundacja "HIGIEJA" higieja@higieja.org
Joomla template by TG
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!