MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA EUROPEJSKIEJ GRUPY EKSPERTÓW EUPERTGENOMICS / EUPERTSTRAIN

Drukuj

logo eupert

6-7 czerwca 2013 r. Pałac Prymasowski, ul. Senatorska 13/15 w Warszawie

 

W dniach 6-7 czerwca 2013 r., w Warszawie, odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europejskiej Grupy Ekspertów Eupertgenomics/Eupertstrain, której organizatorami są Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie oraz Fundacja „HIGIEJA”.

Europejska grupa badawcza Eupertgenomics/Eupertstrain skupia ekspertów zajmujących się tematyką zakażeń wywoływanych przez bakterie z rodzaju Bordetella oraz zachorowaniami na krztusiec i jego etiologią.

Konferencja grupy Eupertgenomics/Eupertstrain ma na celu umożliwienie zapoznania się z wynikami badań prowadzonych przez ośrodki naukowe w Europie w zakresie optymalizacji strategii zapobiegania zachorowaniom na krztusiec. Wzrost zachorowań na krztusiec odnotowywany w Polsce, podobnie jak w innych krajach o wysokim poziomie zaszczepienia populacji, wymaga w każdym z krajów podjęcia ukierunkowanego przeciwdziałania.

Wiele z tych krajów wdrożyło zoptymalizowane procedury mające na celu zwiększenie efektywności kontroli zachorowań na krztusiec.  W obecnej sytuacji poszukuje się rozwiązań, które mogą doprowadzić do:

 • realnej oceny skali krążenia pałeczek Bordetella pertussis we wszystkich grupach wieku,
 • oceny szybkości spadku odpowiedzi immunologicznej po podaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw krztuścowi w schemacie obowiązującym (zalecanym),
 • doboru częstotliwości podawania dawek przypominających,
 • wyboru optymalnych strategii szczepień w zdefiniowanych grupach ryzyka,
 • optymalizacji rutynowo prowadzonej diagnostyki,
 • oceny częstości krążenia innych gatunków z rodzaju Bordetella zdolnych do wywoływania objawów krztuśca,
 • wyjaśnienia roli genetycznej zmienności krążących szczepów B. pertussis.

Konferencji będzie przewodniczył Komitet Naukowy, w którego skład wchodzą:

 • prof. dr hab. Mirosław J. Wysocki, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Polska;
 • prof. Quishui He, National Institute for Health and Welfare, University of Turku, Finlandia;
 • prof. Nicole Guiso, Institut Pasteur, Francja;
 • prof. Norman Fry, Health Protection Agency, Wielka Brytania;
 • dr hab. Anna Lutyńska, prof. nadzw., Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Polska.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europejskiej Grupy Ekspertów Eupertgenomics/Eupertstrain została objęta patronatem:

 • Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, które od ponad 10-ciu lat zaangażowane jest w ochronę zdrowia poprzez upowszechnianie aktualnej i rzetelnej wiedzy na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepień jako metody zapobiegania chorobom, jak również dostarczanie istotnych danych do podejmowania decyzji dotyczących szczepień w praktyce na różnych poziomach organizacyjnych opieki zdrowotnej - począwszy od pacjenta, poprzez jego lekarza, aż do płatnika i organizatora systemu opieki zdrowotnej,
 • Medycyny Praktycznej, która postrzegana jest w środowisku medycznym jako pionier i propagator idei evidence-based medicine, czyli praktyki medycznej opartej na wiarygodnych i aktualnych publikacjach. To dzięki ponad 20-letniemu zaangażowaniu w ochronę zdrowia poprzez m.in. ogromny trud wkładany w jakość i rzetelność publikowanych czasopism, książek czy multimediów, wydawnictwa są najczęściej wskazywanym źródłem aktualnych wytycznych, najczęściej wybieranym źródłem wiedzy przy podejmowaniu decyzji diagnostycznych i terapeutycznych.

Tematyka Konferencji skierowana jest do określonej grupy beneficjentów, wśród których możemy wymienić: lekarzy rodzinnych, pediatrów, mikrobiologów, diagnostów laboratoryjnych, epidemiologów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia – ekspertów ds. chorób zakaźnych i programów szczepień, przedstawicieli Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przedstawicieli organów upoważnionych do kontroli szczepionek, wytwórców szczepionek.

Udział w konferencji da możliwość jej uczestnikom na zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami prac naukowo-badawczych oraz prowadzonymi i planowanymi strategiami na potrzeby zoptymalizowania nadzoru nad zachorowaniami na krztusiec w Europie.

Szczegółowe informacje o konferencji można znaleźć na stronie internetowej Fundacji „HIGIEJA” www.higieja.org.pl.  Osobami kontaktowymi po stronie organizatorów, które mogą przybliżyć więcej szczegółów na temat Konferencji jest Pani dr hab. Anna Lutyńska, prof. nadzw. NIZP-PZH – Członek Komitetu Naukowego, NIZP-PZH, nr tel. (22) 54 21 213, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Pan dr hab. Rafał Gierczyński – Wiceprezes Fundacji „HIGIEJA”, nr telefonu (22) 54 21 425, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Konferencja prowadzona będzie wyłącznie w języku angielskim.

 

 

Odwiedzający

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2018 Fundacja "HIGIEJA". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2012. Fundacja "HIGIEJA" higieja@higieja.org
Joomla template by TG
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!