Aktualności

O HCV na 18. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

Drukuj
Utworzono: środa, 04, wrzesień 2013

 

W dniach 6 – 7 lipca, w ramach tegorocznego 18. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odbyło się niezwykłe spotkanie współorganizowane przez Fundację Urszuli Jaworskiej oraz Fundację HIGIEJA. Było to charytatywno-edukacyjne „Spotkanie z Maćkiem” czyli Maciejem Kozłowskim, znanym aktorem, który 3 lata temu zmarł na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Był on jedną z pierwszych osób, które publicznie w otwarty sposób mówiły o swojej chorobie.

Aktorzy i eksperci podczas charytatywno-edukacyjnego „Spotkania z Maćkiem”
Scenariusz spotkania łączył czytanie fragmentów ze wspomnieniowej książki autorstwa żony zmarłego aktora, Agnieszki Kowalskiej pt. „Czas na mnie – opowieść o Maćku Kozłowskim”. Czytane one były przez znanych aktorów polskiej sceny – przyjaciół Macieja Kozłowskiego m.in. Andrzeja Nejmana, Emiliana Kamińskiego, Małgorzatę Pieńkowską, Katarzynę Zielińską, Piotra Zelta, Tomasza Schimscheinera, Ewę Kasprzyk.

Aktorzy czytający fragmenty wspomnieniowej książki Agnieszki Kowalskiej, żony Macieja Kozłowskiego
Lektura książki przeplatana była pytaniami zadawanymi przez panią Urszulę Jaworską  ekspertom, dotyczącymi wirusowego zapalenia wątroby typu C, jego profilaktyki, leczenia oraz sposobów zapobiegania zakażeniom.

 

 

Eksperci z NIZP-PZH (od prawej): prof. Rafał Gierczyński,  dr Anita Gębska-Kuczerowska, prof. Mirosław J. Wysocki,  prof. Kazimierz Madaliński
W spotkaniu uczestniczyli i odpowiadali na pytania dotyczące WZW C eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH): prof. dr hab. n. med. Mirosław J. Wysocki - Dyrektor NIZP-PZH, dr hab. Rafał Gierczyński, prof. nadzw. NIZP-PZH - Zastępca Dyrektora ds. Epidemiologii i Mikrobiologii, prof. dr hab. Kazimierz Madaliński - Kierownik Pracowni Immunopatologii Zakażeń Wirusami Hepatotropowymi NIZP-PZH oraz dr n. med. Anita Gębska-Kuczerowska z Zakładu Promocji Zdrowia i Szkolenia Podyplomowego oraz eksperci z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pawłowska -  Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wieku Rozwojowego oraz prof. dr hab. n. med. Waldemar Halota - Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii, który jest jednocześnie członkiem Komitetu Sterującego, w ramach realizowanego przez NIZP-PZH Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”.


W ten sposób w bardzo oryginalnej formie zaproszeni goście uczestniczący w „Spotkaniu Maćkiem” byli edukowani na temat groźnej choroby jaką jest zapalenie wątroby typu C.

W trakcie spotkania goście dowiedzieli się również o głównych celach i kierunkach działań podejmowanych w ramach Projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia (więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.hcv.pzh.gov.pl). Następnie goście mieli także przyjemność wzięcia udziału w wernisażu obrazów Agnieszki Kowalskiej, które w dużej mierze poświęcone są właśnie jej mężowi.


Kontakt dla mediów:

Monika Wróbel
Rzecznik Prasowy
Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH (NIZP-PZH)
Chocimska 24/ 00-791 Warszawa
tel. +48 22 542 12 88, tel. kom. +48 696 498 578
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / www.pzh.gov.pl

Odwiedzający

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Fundacja "HIGIEJA". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2012. Fundacja "HIGIEJA" higieja@higieja.org
Joomla template by TG
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!