Aktualności

100 lat troski o zdrowie Polaków

Rok 2018 to najwspanialsze dla wszystkich Polaków święto - 100-lecie Odzyskania Niepodległości, w ramach którego świętujemy również 100-lecie istnienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Dla pracowników Instytutu to szczególny rok. Razem z odzyskaniem niepodległości narodziło się zdrowie publiczne w Niepodległej Polsce.

 

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju, został powołany do życia kilka dni po ogłoszeniu niepodległości Polski, 21 listopada 1918 roku. Wraz ze zmieniającą się sytuacją zdrowotną i polityczną kraju oraz rozwojem nauk medycznych, przez lata zmieniały się też funkcje Instytutu, zawsze jednak prowadzona była działalność w kilku podstawowych dziedzinach zdrowia publicznego. Była to działalność zarówno o charakterze praktycznym, interwencyjnym, jak o charakterze naukowym i szkoleniowym.

 

Misją Instytutu na przełomie lat było kształtowanie zdrowia publicznego w Polsce, w szczególności w obszarze zdrowia publicznego, zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom, monitorowania czynników ryzyka w żywności, wodzie i powietrzu oraz promocji zdrowia. Tak jest do dzisiaj. Realizowane w Instytucie zadania mają na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową, w tak ważnym dla każdego Polaka elemencie jakim jest ZDROWIE!

 

Praca specjalistów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH ma kluczowe znaczenie w walce z chorobami przewlekłymi i zakaźnymi a dzięki nim możliwe jest, w sposób ciągły, sprawowanie funkcji opiniodawczej, doradczej i edukacyjnej z dziedziny zdrowia publicznego dla instytucji rządowych i samorządowych.

 

Chcemy otworzyć drzwi Instytutu, aby był miejscem wymiany poglądów naukowych na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i integracji ekspertów z różnych dziedzin, stąd w roku jubileuszowym 2018 odbędą się trzy wydarzenia poświęcone różnym obszarom działania naszego Instytutu – tak o nowych planach działania Instytutu mówi jego obecny Dyrektor dr n. med. Grzegorz Juszczyk

 

Zaszczytem dla wszystkich pracowników związanych Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - PZH jest uczestniczenie w obchodach 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego, mając w tych obchodach tak szczególny udział.

Głównym wydarzeniem obchodów jubileuszowych będzie Gala Jubileuszowa, która odbędzie się 9 kwietnia 2018 r. w Filharmonii Narodowej. Wśród zaproszonych gości znajdą się m. in. przedstawiciele instytucji rządowych: Senatu, Sejmu, Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz zagraniczni reprezentanci Biura Europejskiego, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

 

Obchody 100-lecia Instytutu objęte zostały Honorowym Patronatem Pana Andrzeja Dudy - Prezydenta RP oraz Patronatem Programu Niepoległa. Mecenasem głównym uroczystości jubileuszowych jest PKN Orlen S.A. Partnerstwo instytucjonalne nad obchodami objęło Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. 

 

Patroni medialni obchodów to: Polskie Radio S.A., TVP3 Warszawa, MedExpress.

Więcej informacji na temat obchodów 100-lecia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH można znaleźć na stronie www.100lat.pzh.gov.pl, do odwiedzania której serdecznie zapraszamy! Na tej stronie znajdą Państwo między innymi ciekawostki z działalności Instytutu, zarys historyczny ze wspomnieniem wybitnych postaci oraz kalendarium ze 100-letniej historii Instytutu.

 

FUNDACJA THINK-THANK "INNOWACJE DLA ZDROWIA"

W dniu 4 września 2017 r. z inicjatywy prof. Maciej Banacha, dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, przedstawiciele 6 czołowych ośrdków naukowo-badawczych działających w systemie ochrony zdrowia:
1) Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
2) Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka,
3) Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego,
4) Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH,
5) Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Curie-Skłodowskiej
6) I
stytutu Medycyny Wsi im. W. Chodźki,
powołali Fundację Think-Tank "Innowacje dla Zdrowia".

Zakres działania ośrodków naukowo-badawczych wchodzących w skałd Rady Fundatorów obejmuje wszystkie specjalności medyczne od zdrowia publicznego, kardiologii, onkologii, ginekologii czy pediatrii. Natomiast w skład Rady Programowej wchodzą menedżerowie, przedsiębiorcy reprezentujący największe firmy medyczne, farmaceutyczne, wydawnictwa i kancelarie prawne działające na polskim rynku ochrony zdrowia.

Fundacja Think-Thank „Innowacje dla zdrowia” ma m.in. działać na rzecz poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, wspierać rozwój i innowację w naukach medycznych i okołomedycznych, promować nowe kierunki rozwoju medycyny, diagnostyki, lecznictwa oraz promocji zdrowia.

Wśród celów Fundacji możana wymienić m.in. działania na rzecz poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, opracowywanie propozycji rozwiązań, standardów i modeli jej funkcjonowania, wspieranie rozwoju i innowacji w naukach medycznych i okołomedycznych, promowanie nowych kierunków rozwoju medycyny, diagnostyki, lecznictwa i promocji zdrowia, a także pomoc w transferze wiedzy do przemysłu.

Pierwszym dużym przedsięwzięciem, które planuje think-tank, ma być I Ogólnopolski Kongres "Innowacje dla Zdrowia", który odbędzie się na początku przyszłego roku.

21273468 119079312147379 7641626828952864812 o

Spot kampanii "HCV Jestem świadom" - ponownie na antenie TVP

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że dzięki staraniom Fundacji "HIGIEJA" oraz życzliwości i pozytywnej opinii Komisji ds. Kampanii Społecznych TVP spot Kampanii społecznej "HCV Jestem świadom" także i w tym roku zostanie wyemitowany na wybranych antenach Telewizji Polskiej S.A. Emisja spotu już niebawem!

Ważnym elementem działań profilaktycznych jest dostarczenie społeczeństwu informacji pozwalających zidentyfikować i zrozumieć problem zdrowotny, jego przyczyny i możliwości zapobiegania, zwłaszcza te realnie dostępne dla obywateli. Działa podejmowane w ramach kampanii społecznej "HCV Jestem świadom" skupiały się m. in. na działaniach mających na celu uświadomienie społeczeństwa na temat: problemu zakażeń HCV, możliwości diagnostyki i leczenia, dróg szerzenia się wirusa oraz działań ograniczających ryzyko zakażenia.

Zapraszamy do odwiedzenia strony kampanii www.jestemswiadom.org, gdzie znaleźć można więcej informacji na temat działań podejmowanych w ramach kampanii społecznej „HCV Jestem świadom”, mających na celu uświadomienie społeczeństwa na temat: problemu zakażeń HCV, możliwości diagnostyki i leczenia, dróg szerzenia się wirusa oraz działań ograniczających ryzyko zakażenia.

Fundacja "HIGIEJA" partnerem akcji "Zaszczep się wiedzą"

Fundacja "HIGIEJA" dołączyła do grona instytucji partnerskich, które wspierają i włączyły się już w akcję „Zaszczep się wiedzą” uświadamiania społeczeństwa w zakresie szczepień ochronnych.

Zaszczep się wiedzą

Chcesz wiedzieć więcej o alkcji? Wejdź na stronę www.zaszczepsiewiedza.pl

 

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla dziennikarzy „Fakty są niepodważalne… po prostu się szczepmy”

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatorów kampanii „Zaszczep się wiedzą” i Fundacji „HIGIEJA” serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla dziennikarzy organizowane we współpracy
z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładem Higieny. Warsztaty będą okazją do poszukania odpowiedzi na pytania dotyczące szczepień i ich bezpieczeństwa  oraz okazją do rozmowy z ekspertami na co dzień zajmującymi się szczepieniami.

Czytaj więcej: Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla dziennikarzy „Fakty są niepodważalne… po prostu...

Odwiedzający

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Fundacja "HIGIEJA". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2012. Fundacja "HIGIEJA" higieja@higieja.org
Joomla template by TG
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!